به بهانه سالروزی که دیروز بود

آوینی می‌گوید: «... تصور نکنید که منبا زندگی به سبک و سیاق متظاهران به روشنفکری ناآشنا هستم. خیر؛ من از یک «راه طی شده» با شما حرف می‌زنم. من هم سال‌های سال در یکی از دانشکده‌های هنری درس خوانده‌ام. به شب‌های شعر و گالری‌های نقاشی رفته‌ام. موسیقی کلاسیک گوش داده‌ام، ساعت‌ها از وقتم را به مباحاث بیهوده درباره چیزهایی که نمی‌دانستم، گذرانده‌ام. من هم سال‌ها با جلوه‌فروشی و تظاهر به دانایی بسیار زیسته‌ام، ریش پروفسوری و سبیل نیچه‌ای گذاشته‌ام و کتاب «انسان موجود تک‌ساحتی» هربرت مارکوزه را ـ بی‌آنکه آن زمان خوانده باشم‌ ـ طوری دست گرفته‌ام که دیگران جلد آن را ببینند و پیش خودشان بگویند: عجب! فلانی چه کتاب‌هایی می‌خواند، معلوم است که خیلی می‌فهمد... اما بعد خوشبختانه زندگی مرا به راهی کشانده‌است که ناچار شده‌ام رودربایستی را نخست با خودم و سپس با دیگران کنار بگذارم و عمیقاً بپذیرم که «تظاهر به دانایی» هرگز جایگزین «دانایی» نمی‌شود و حتی از این بالاتر دانایی نیز با تحصیل فلسفه حاصل نمی‌آید. باید در جست‌وجوی حقیقت بود و این متاعی است که هر کس به راستی طالبش باشد، آن را خواهد یافت و در نزد خویش نیز خواهد یافت... و حالا از یک راه طی شده با شما حرف می‌زنم.»

دکتر وحید یامین پور، فعال فرهنگی و رسانه‌ای، درباره روحیات و نوع نگاه مدقانه شهید آوینی به خبرنگار «جوان» می‌گوید: یکی از تذکرات مدامی که شهید آوینی می‌دادند و خودشان هم مصداقش بودند، این بود که باید به مختصات تاریخی که در آن قرار گرفته‌ایم آگاه باشیم و اگر کسی به این مختصات آگاه نباشد، به واقع هم خودش به انحراف می‌افتد و هم جامعه و انقلاب را منحرف خواهد کرد. یکی از دغدغه‌های جدی‌شان این بود که سکانداری اجرایی و حوزه فرهنگ به خصوص در عرصه انقلاب نباید به دست کسانی بیفتد که شأن تمدنی و شأن تاریخی انقلاب اسلامی را درک نکرده‌اند. در این عرصه به خاطر دوره و بازه زمانی که خودشان در آن قرار داشتند، از بابت تکنوکرات‌ها و تفکر تکنیک زده و ظلمت زده آنها به شدت نگران و معتقد بودند شیفتگی به مقوله پیشرفت به معنای غربی آن و تعظیم کردن در مقابل امر توسعه، با ذات انقلاب اسلامی در تعارض است و ما را از رسیدن به تمدن اسلامی باز می‌دارد. عموم مقالات ایشان هم که به خصوص در کتاب‌های «توسعه و مبانی غرب» و «رستاخیز جان» و «فردایی دیگر» منتشر شده، نقد شئون مدرنیته و نقد گرایش‌های تکنیک زده و جریان غربزده روشنفکری و جریان تکنوکرات است.

یامین پور در ادامه با اشاره به اینکه تذکر دیگری هم که شهید آوینی نسبت به آینده انقلاب می‌دادند از همین جنس است، می‌افزاید: آن جمله معروف شهید آوینی را حتماً همه شنیده‌اند که می‌گوید«مرحله پایانی نبرد ما نبرد با اسلام امریکایی است». اسلام امریکایی موجود در تفکر شهید آوینی در واقع برگرفته از مبانی فکری امام خمینی(ره) است و اشاره به کسانی است که در ظاهر متدین و متشرع هستند و جزئی از ساختار سیاسی انقلاب اسلامی به حساب می‌آیند ولی در مبانی فکری بیش از آنکه اهل تعظیم در برابر امر انقلاب و اسلام باشند، اهل کرنش در مقابل غرب و امریکا هستند. در واقع یک فهم غربزده و امریکا زده از اسلام دارند. آوینی اینها را به شدت خطرناک می‌دانست و عموماً ادبیات انتقادی‌اش به سمت این جریان نشانه می‌رفت و برای آینده انقلاب هم عموماً در این حوزه هشدار می‌دادند. اینکه انقلاب قدم به قدم ممکن است به ورطه‌ای بیفتد که آن را از افق و مسیر اصلی‌اش دور کند. من تصور می‌کنم آن تهدیدی که ایشان نسبت به انقلاب می‌دیدند، درست بوده است.

این فعال فرهنگی و رسانه‌ای در پایان صحبت‌هایش اظهار می‌دارد: ما الان بیش از دو دهه از شهادت ایشان فاصله گرفته‌ایم و مشاهده می‌کنیم اتفاقاً به مرور جریانی که شهید آوینی نسبت به آن خیلی حساسیت داشت در بدنه اجرایی و طیف فرهنگی کشور رسوخ پیدا کرده‌ و نهادینه شده‌. شخص مقام معظم رهبری از دهه 70 از مفهوم و اصطلاح «ریزش» برای تحلیل این جریان استفاده می‌کردند و مدام تذکر می‌دادند. الان هم به نظر می‌رسد چندی است که این جریان مجدداً سربلند کرده و تهدیداتش جدی‌تر از قبل هم شده است. خلأ کسانی همانند شهید آوینی امروزه بیش از گذشته احساس می‌شود؛ از این بابت که شخصیت‌هایی باشند تا دائماً نسبت به شرایطی که در آن قرار داریم، تذکار بدهند و مانند یک «فاروق» عمل کنند مانند یک جداکننده حق از باطل عمل و فضا را شفاف‌تر کنند. چه اینکه آن چیزی که به انقلاب لطمه خواهد زد، فضای ابهام و دو چهره بودن و چند پهلو بودن حرف‌هاست که این مسئله به خصوص خودش را بیشتر نشان می‌دهد. آشنایی با عمق اندیشه و ادبیات شهید آوینی و تفکری که از ایشان برای ما به یادگار مانده فی نفسه برای ما خیلی راهگشا خواهد بود. اگر ما بخواهیم که در عرصه فرهنگی فعال باشیم، این تفکر و مقالات و نوشتارهای مختلف بر جای مانده از ایشان برای ما به شرط بهره‌برداری و تمسک به آنها کمک بسیار بزرگی است.

دکتر شهریار زرشناس، دوست و همراه آن شهید سعید درباره تذکرات و مبارزه شهید آوینی با تفکر لیبرالیستی زمان حیاتش می‌گوید: شهید آوینی به وضوح می‌دید که وزارت ارشاد خاتمی یک نوع لیبرالیسم را در جامعه ترویج می‌کند. ممکن است مسئولان فرهنگی ما، مسئولان گذشته نباشند ولی متأسفانه دیدگاه‌هایشان همان دیدگاه‌های گذشته است؛ آن دوران عطاءالله مهاجرانی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور بود و با این حال یک جریان روشنفکری با عنوان نشریه گردون و با محوریت عباس معروفی را با پول خود پشتیبانی می‌کرد که شهید آوینی بیشتر تقابل و درگیری کتبی را با این جریان داشت. ما در روزنامه کیهان بودیم و این روزنامه و نشریه سوره نوک حمله به سروش بودند و ما فشارهای زیادی را از طرف دولت و به خصوص وزارت ارشاد وقت داشتیم.

زرشناس در ادامه اظهار می‌دارد: شهید آوینی یک حقیقتی را می‌دانست و متأسفانه این حقیقت تلخی است که الان هم تا حدی این حقیقت عملی شده است. به نظر می‌آید یک جریان بازگشت و احیای گذشته بعد از انقلاب به خصوص از سال 67 و 68 در کشور قدرت گرفت؛ جریانی که هم می‌خواست اقتصاد سرمایه‌داری قبل از انقلاب را احیا کند و در عین حال قصد داشت فرهنگ روشنفکری آن دوران را هم احیا کند و احیای این فرهنگ را از چند طریق انجام دهد یعنی احیای ژورنالیسم حرفه‌ای، احیای میراث روشنفکری و احیای حضور این دو در فضای کتاب و... اگر این مسئله عملیاتی می‌شد که متأسفانه در حال حاضر تا اندکی هم این اتفاق افتاده است، سیستم اقتصادی و فرهنگی کشور به دست جریانی می‌افتد که به نوعی بازتولید همان جریان شبه‌مدرن قبل از انقلاب بود و شهید آوینی این خطر را حس کرده بود، وی چون در حوزه اقتصاد مسئولیتی نداشت کاری نمی‌توانست انجام دهد؛ ولی در عرصه فرهنگ چون هم توانایی‌اش را داشت و هم اطلاعاتش زیاد بود، وارد عمل شد.

آوینی روز بیستم فروردین ۱۳۷۲ در منطقه فکه در حال بررسی لوکیشن فیلم مستند «شهری در آسمان» بر اثر اصابت انفجار مین‌های باقیمانده از جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان به فیض اکمل شهادت نائل آمد.     جوان انلاین

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

روز ملی فناوری هسته ای ویاد وخاطره شهید آوینی وشهدای گرانقدر هسته ای گرامی باد./آرش

/ 4 نظر / 4 بازدید
احسان

برادر ای کاش کوتاه تر بود فکر امثال ادم های بی حوصله ایی چون من رو هم بکن دیگه[نیشخند]

امراله

سلام بر ارش خان چطوری خوبی؟؟ شرمنده امروز یه مقدارشو خوندم بعدا میام یه مقدار دیگشو میخونم حالا خداییش خودت وقت کردی بخونیش؟؟؟[سوال][نیشخند]

آرش

جسارتا خیلی لوسی احسان.چند خط اینقد سرو صدا داره؟[عینک][نیشخند]

محمد

سلام خوبی به من سر بزن پشیمون نمیشی نظر یادت نره